Guldbaggegalan

Det här evenemanget har redan varit.

20 jan

Den 20 januari 2020 är det återigen dags för Guldbaggegalan på Cirkus i Stockholm, som också direktsänds i SVT och SVT Play. Skådespelaren och manusförfattaren Emma Molin återkommer som konferencier för andra året i rad när de främsta svenska filminsatserna ska belönas.

Fakta om årets nomineringar:

7 st nomineringar: And Then We Danced och Quick
6 st nomineringar: 438 dagar och Eld & lågor
4 st nomineringar: Aniara, Om det oändliga och Sune – Best man
3 st nomineringar: Josefin & Florin, Transnistra och Ring mamma!
2 st nomineringar: En del av mitt hjärta, Fraemling och Jag kommer hem igen till jul

Nomineringar (i bokstavsordning):

Bästa film

438 dagar
i regi av Jesper Ganslandt
Producenter: Sandra Harms och Karl Fredrik Ulfung

And Then We Danced
i regi av Levan Akin
Producenter: Mathilde Dedye och Ketie Danelia

Om det oändliga
i regi av Roy Andersson
Producenter: Pernilla Sandström och Johan Carlsson

Sune – Best man
i regi av Jon Holmberg
Producenter: Malin Söderlund och Linus Stöhr Torell

Transnistra
i regi av Anna Eborn
Producenter: David Herdies och Michael Krotkiewski

Bästa regi

Levan Akin
för And Then We Danced

Roy Andersson
för Om det oändliga

Jon Holmberg
för Sune – Best man

Pella Kågerman och Hugo Lilja
för Aniara

Bästa kvinnliga huvudroll

Pernilla August
för rollen som Britt-Marie i Britt-Marie var här

Vigdis Hentze Björck
för rollen som Johanna i Fågelfångarens son

Emelie Garbers
för rollen som mimaroben i Aniara

Sanna Sundqvist
för rollen som Niki i Ring mamma!

Bästa manliga huvudroll

Levan Gelbakhiani
för rollen som Merab i And Then We Danced

Jonas Karlsson
för rollen som Hannes Råstam i Quick

Johannes Kuhnke
för rollen som Anders i Jag kommer hem igen till jul

Gustaf Skarsgård och Matias Varela
för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i 438 dagar

Bästa kvinnliga biroll

Evin Ahmad
för rollen som Maggie i Ring mamma!

Alba August
för rollen som Jenny Küttim i Quick

Sissela Benn
för rollen som Karin i Sune – Best man

Bianca Cruzeiro
för rollen som Isagel i Aniara

Bästa manliga biroll

Tomas von Brömssen
för rollen som morfar Helmer i Sune – Best man

David Dencik
för rollen som Sture Bergwall i Quick

Ulf Stenberg
för rollen som Mathias i Fraemling

Bachi Valishvili
för rollen som Irakli i And Then We Danced

Bästa manus

Levan Akin
för manuset till And Then We Danced

Roy Andersson
för manuset till Om det oändliga

Lisa Aschan
för manuset till Ring mamma!

Erlend Loe
för manuset till Quick

Bästa foto

Lisabi Fridell
för fotot i And Then We Danced

Ragna Jorming
för fotot i Quick

Aril Wretblad
för fotot i Eld & lågor

Bästa klippning
Erika Gonzales, Kristin Grundström och Karolina Bengtsson
för klippningen av Josefin & Florin

Rickard Krantz
för klippningen av Quick

Anna Eborn
för klippningen av Transnistra

Bästa kostym

Margrét Einarsdóttir
för kostymerna i Eld & lågor

Clinton Booyse
för kostymerna i 438 dagar

Anna Hagert och Anna Karlsson
för kostymerna i En del av mitt hjärta

Bästa ljud/ljuddesign

Andreas Franck och Fredrik Dalenfjäll
för ljudet i 438 dagar

Claes Lundberg
för ljudet i Josefin & Florin

Christian Holm och Niklas Skarp
för ljudet i Jag kommer hem igen till jul

Bästa mask/smink

Jenny Fred
för mask/smink i En del av mitt hjärta

AnnaCarin Lock
för mask/smink i Quick

Madeleine Gaterud och Therese Sandersson
för mask/smink i Eld & lågor

Bästa originalmusik

Jon Ekstrand
för musiken i 438 dagar

Nathaniel Méchaly
för musiken i Eld & lågor

Johan Ramström
för musiken i Sara med allt sitt väsen

Bästa scenografi

Teo Baramidze
för scenografin i And Then We Danced

Anders Hellström, Frida Ekstrand Elmström och Nicklas Nilsson
för scenografin i Om det oändliga

Pater Sparrow
för scenografin i Eld & lågor

Bästa visuella effekter

Bert Deruyck och Kaj Steveman
för effekterna i Eld & lågor

Torbjörn Olsson
för effekterna i 438 dagar

Arild Andersson, Per Jonsson och Andreas Wicklund
för effekterna i Aniara

Bästa kortfilm

Excess Will Save Us
Regi: Morgane Dziurla-Petit

Ingen lyssnar
Regi: Elin Övergaard

Psychic
Regi: Tova Mozard

Bästa dokumentärfilm

Fraemling
Regi: Mikel Cee Karlsson

Josefin & Florin
Regi: Ellen Fiske och Joanna Karlberg

Transnistra
Regi: Anna Eborn

Bästa utländska film

Kapernaum
Regi: Nadine Labaki

Marriage Story
Regi: Noah Baumbach

Parasit
Regi: Bong Joon-ho

Guldbaggens publikpris

Britt-Marie var här
i regi av Tuva Novotny
Producenter: Gustav Oldén och Nicklas Wikström Nicastro

En del av mitt hjärta
i regi av Edward af Sillén
Producent: Patrick Ryborn

Hasse & Tage – En kärlekshistoria
i regi av Jane Magnusson
Producenter: Fredrik Heinig och Cecilia Nessen

Jag kommer hem igen till jul
i regi av Ella Lemhagen
Producenter: Sandra Harms och Rachel Bodros Wolgers

Sune – Best man
i regi av Jon Holmberg
Producenter: Malin Söderlund och Linus Stöhr Torell

Övriga priser på Guldbaggegalan

Hedersguldbagge, Gullspira och Årets nykomling.

Vad:Guldbaggegalan
Tid:måndag 20 januari 2020
Plats:
SVT Stockholm
Hemsida:https://guldbaggen.se
Arrangör:Svenska filminstitutet, SVT Läs mer om arrangör
Spara i kalender

Tipsa om evenemang