- Voodoo Film
- Kortfilmer
- Otäckt svenskt psykedelisk drogdrama
Själanöd (2014) - Official Trailer
Otäckt svenskt psykedelisk drogdrama
Eric är i 20-års åldern och lider av svår ångest. Han spenderar dagarna med att försöka bli av med sina inre demoner genom att konsumera mängder av alkohol samt droger han kommer över.
Varför mår Eric som han mår och kommer hans beteende aldrig ta slut? Det är en fråga hans filmkompis Jeppe ställer sig dagligen, men får sällan något svar då Eric för det mesta håller sig för sig själv eller med sin knarkarkompis Jonas.
Eric har även en syster som han försöker stärka sin relation med då och då, men det är lättare sagt än gjort då hon är upptagen med att passa upp Johannes, sitt dj-geni till pojkvän.
Om filmskaparna
Människor som vill ändra svensk film industri till hur de mer var under 60 - 70 talet, då det var kul och upphetsande att se en svensk rulle och inte bara drygt som nu, jag menar tjo tjena, 8 nya beckfilmer? Wtf, de räcker, ge oss en sexthriller med ufo inslag istället ;)
HELA FILMEN FINNS HÄR - https://vimeo.com/114445506
A SWEPLOTATION FILM
BY JONAS HANSEN & ROBIN MÖLLER
STARRING:
JONAS HANSEN
NICOLINA HAMLIN
ROBIN ANDERSSON
JOAKIM JOHANSSON
ROBIN MÖLLER
GILLA HANSENMÖLLER PÅ FACEBOOK
Voodoo Films recension
Kul och smutsig filmtrailer till independentproduktionen Själanöd där det verkar förekomma en del jobbiga saker såsom att folk spyr i tid och otid. Trailern är ju faktiskt lite skön med schysst musik och även dess tagline är rolig: "Swedish psychadelic drug drama".
Dock så orkar jag inte se själva långfilmen, den tror jag skulle inverka på mitt psyke... för er som vågar finns långfilmen på Vimeo.

5 min
Glöd
Spelfilm • Ingen eld utan en mystisk knivman

7 min
Ur fas
Spelfilm • Surrealistisk satir om arbetslöshetens utanförskap

11 min
Ett utdrag från Dacke
Spelfilm • Från datorns perspektiv en avslagen kväll i Lund

10 min
När. Var.
Spelfilm • Vad är det Ture har glömt?

10 min
Cloning for Dummies
Spelfilm • Ensam kille klonar fram vän

14 min
Got Carrots
Spelfilm • Han är beroende av morötter i stället för kokain

15 min
William
Spelfilm • Förtvivlad kille sjunger "I'm a big big girl, In a big big world"

10 min
Looking for Joy
Spelfilm • Bonde söker thailändsk fru

12 min
The Poet
Spelfilm • Poetiskt psycho som ska frälsa världen

15 min
Dit vingarna bär
Spelfilm • Ung tjej mister pappa

4 min
Kraschen
Spelfilm • Klockren kortfilm om en döende kvinnas sista ord

13 min
Så gott han kan
Spelfilm • Leif Andrée som alkoholiserade Rolle delar ut råd

24 min
Ginos detektivbyrå
Kortfilm • Detektivbyrån där kommunikation är A och O

10 min
Man or a Moose
Animation • Samvetskval efter misslyckat dödsskjut

14 min
The Making of Untitled Earth Sim 64
Bakomfilm • Bakom kulisserna på kortfilmen Untitled Earth Sim 64